And Now For a Word

Z Babylon5
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Základní data

Krátká synopse

Stanice ISN vysílá na Babylon 5 zvlášního zpravodaje, který má divákům objasnit její roli. G'Kar a Londo se předhánějí v propagandistických prohlášeních vůči svému protivníkovi.

Synopse

Není k dispozici

Recenze

Šílená reportérka stanice ISN na Babylonu 5. Pro někoho snad známý zpusob, jak udělat díl zváštním a zajímavejším, já jsem reportážní díl viděla poprvé. A prý v Babylonu ne naposledy.

Prestože tento díl neměl žádný uchvacující příbeh, podívali jsme se na hlavní hrdiny jinýma očima. Mohli jsem vidět, že to, co my považujeme za úžasný plán, muže z jiného úhlu pohledu vypadat jako nepríliš povedený projekt. Přesto že se na B5 vyjednává a rokuje, také se tu stávkuje, krade a vraždí. A takový stav muže vyvolávat pochybnosti o tom, zda Babylon vůbec k nečemu je.

Hlavní příbeh této epizody byl o zneužití B5, o tom, jak byl málem zatažen do narnsko-centaurské války. Naštestí byla situace zvládnuta a neutralita zachována. Ovšem když létaly střely tesně kolem C&C, zdála se mi to celkem vyhrocené. V kontextu celého příběhu Babylonu 5 to ale považuji za nepríliš významné, vždyt jsou obě rasy ve válce...

Ješte k té reportérce: Pokus o inteview s Vorlonem byl víceméně komická vložka v příbehu, jinak to IMHO dopadnout nemohlo. Predstavte si Koshe, kterak poskytuje rozhovor svým obvyklým způsobem .-) Ovšem jiné to je s velvyslankyní Delenn. Když už jí svoje pohrdání dala najevo minbarská strana, zbývalo jí pochopení lidí, ale teď viděla, že ani tam její opět nenašla odezvu. Nedivím se, že pod náporem takové zloby nenacházela slova na svoji obranu. No a to, že si jak Londo, tak G'Kar neviděli na špicku jazyka, se dalo očekávat. Vždyt šlo o sympatie celého lidstva. (Gudrun)

Politický komentář

Co lze řící o této epizodě politického? Nebude to nic moc, snad jen několik poznámek.

Nejdřív k stanici ISN. Pořad 36 hodin na Babylonu 5 lze podle mně přirovnat k pořadům typu Na vlastní oči nebo třeba Klekánice i když se snažila redaktorka Cynthia Torquemanová dát slovo všem stranám pro zachování objektivity tj. jak senátorovi Quantrellovi, který spíše poukazoval na finační náročnost Projektu Babylon a upozorňoval na to, že Babylon 5 neplní svoji roli mírotvorné stanice ba naopak, vystavuje Zemi možnému riziku zatažení do Narnsko-Centaurksého konfliktu, což Země striktně odmítá. Na druhou stranu např. kapitán Sheridan pochopitelně zastánce názoru, že Babylon 5 plní svoji funkci i když pochopitelně s obtížemi.

Zajímavým postřehem je, že Senátor Quantrell se domníval, že Minbarská válka by nyní dopadla jináč. Zjevně to není pravda, Minbarská technologie je přece jenom stále daleko vyspělejší, ale tento názor se na Zemi velmi rozšířil a věří mu velmi mnoho lidí. Převládá názor, že válka by nyní probíhala úplně jinak. Když si spojíme tento fakt s jiným tj. že Země začíná rachotit zbraněmi (epizoda GROPOS), dospějeme k zajímavé otázce. Jelikož se Země nechce zapojit do Narnsko-Centaurského konfliktu, ale přitom začíná zbrojit, co to znamená? Na jakou válku se připravuje? Je to jenom obrana, nebo se chystá útok? Není domácí přesvědční o tom, že nyní by Minbarská válka probíhala jinak propagandou k nové válce proti Minbarům? Uvidíme.

Za zmínku dále stojí rozhovor s Delenn, při kterém absolutně nezvládla odpovídat na kladené otázky. Otázky byly směřovány k její nové podobě, např. jak si vůbec dovoluje mít lidskou tvář a jak k tomu příjdou pozůstalý po Minbarské válce. Delenn nedokázala vysvětlit, že to byla z její strny obrovské obě», kterou, což je největší tragédie, nikdo nepochopil. Jak Minbaři, tak Pozemšťané ji považují za zrůdu.

Dále zcela podle očekáváně velvyslanec Kosh rozhovor neposkytnul. Stejně by to k ničemu nebylo.

Na závěr k Narnsko-Centaurské válce. Obě strany se neobávají použít jakýchkoliv prostředů. Centauři dokonce používají zbraně hromadného ničení, které překládali z lodě na loď v prostoru Babylonu 5. Když se tato věc prokázala, Londo to považoval za politování hodný úřední omyl, který se že prý nebude opakovat. Válka pokračuje a nenávist je stále větší. Kam to až povede? A kdy to bude mít konec? To zatím nikdo neví.

Na konec se zmíním o reklamě na sbor Psí. Když vynechám nebezpečnou okénkovou reklamu na závěr shotu, to že Sbor PSI je VŠUDE, ve mně vyvolává poněkud hrůzu. Víme čeho je Sbor schopen a když si nyní uvědomíme, že je přítomen ve školách, nemocnicích, dětských školkách, plus nyní reklama v televizi. To je nebezpečné! Velmi nebezpečné a obávám se, že to nebude bez následků... (MOmega)

Hráli

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Menu
Ostatní
Nástroje