Believers

Z Babylon5
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Základní data

Krátká synopse

Doktor Steven Franklin žádá komandéra Sinclaira, aby zakročil, když mimozemský pár kvůli své víře odmítá triviální operaci syna, která by ho vyléčila a zachránila.

Synopye

Doktor Franklin přijímá malého pacienta, syna vyznavačů víry Dětí času, jejíž pojetí je v lecčem podobné současným Svědkům Jehovovým. Malý Šon, který je stejně jako všichni příslušníci jeho rasy vejcorodý, má tekutinu na plicích a s tím způsobené potíže s dýcháním, které by odstranil jednoduchý chirurgický zákrok. Nicméně právě v tom je hlavní problém: Šonovi rodiče nechtějí z náboženských pohnutek na operaci přistoupit. Řežou se domácí zvířata, ale ne lidé s duší, tvrdí.

Franklinovi je nicméně jasné, že chlapec bez operace nemá šanci přežít. Obrátí se tedy na komandéra Sinclaira s žádostí, aby matku a otce Šona zbavil jejich rodičovských práv. To se však příliš nezamlouvá samotnému Sinclairovi. Argumentuje tím, že jde o střet dvou náboženství: zatímco Děti času mají svou víru, Franklin je zase na straně vědeckého náboženství.

Šonovi rodiče nicméně nechtějí nic ponechat náhodě (protože tuší, že komandér podpoří svého člověka) a obcházejí jednotlivé velvyslance významných ras na Babylonu 5. Mezitím Susan Ivanovová odlétá v Starfury vstříc dopravní lodi Asimov, kterou má její letka ochránit před případný útokem pirátů. Cesta doprovodné letky je zpočátku klidná, nicméně několik minut před skokovou branou narazí na signál pirátské stíhačky, kterou Ivanovová začne pronásledovat.

Děti času u velvyslanců pohoří. G'Kar rodičům říká, že jejich domovský svět nemá Narnskému režimu co nabídnout. Londo Mollari se projeví jako klasický materialista a s ohledem na rozpočet odmítne pomoci. Kosh sice chlapcovi rodiče pozorně vyslechne (což lze samo o sobě považovat za úspěch), nicméně podle něj jsou věci už natolik daleko, že jim nedokáže pomoci. Obdobné dilema má i Delenn - s ohledem na nejasné zkušenosti z minulosti jejího světa nechce rozhodnout, čí náboženství (ať už Dětí času nebo Franklinovo) je to jediné správné. Komandér nakonec rozhodne, že nemůže Šonovu operaci povolit. Franklin se však nechce zprotivit lékařské přísaze a tajně operuje (za asistence doktorky Mayi Hernandezová) provede. Šon se probouzí z narkózy a tuší, že doktorovo rozhodnutí bylo správné - na své duši necítí žádnou změnu. Jeho rodiče jsou nicméně jiného názoru a chlapce se zřeknou.

Sinclair (i když oplývá jistým pochopenín) je rozhodnut Franklina suspendovat - ten je s tímto stavem nicméně smířen. Šonovi rodiče ale nakonec přicházejí do nemocnice a chlapce si odvedou. Šéflékař až příliš pozdě pochopí, že se rozhodli chlapce obětovat, neboť podle jejich náboženství ztratil duši... Do jejich bytu přichází pozdě, Šon je mrtvý a rodiče pláčou u jeho lůžka.

Franklin se nakonec s komandérem při rozhovoru v Zahradách Babylonu shodnou, že leckdy ani dobrá vůle nezmůže nic proti pevným postojům, tradicím a náboženství.

Malé peklo si nakonec prožívá i Ivanovová, která jen s obtížemi uniká přesile pirátů, která se objevila bezprostředně po zničení jejich pronásledovaného stíhače.

Ukázky

Zajímavosti

Hráli

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Menu
Ostatní
Nástroje