In the Shadow of Z'ha'dum

Z Babylon5
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Základní data

Synopse

Stanice přijímá nové uprchlíky, kteří se snaží uniknout konfliktům mezi Narny a Centaury. Medlab se navíc plní zraněnými. Situace je kritická a Zack Allan nabádá Garibaldiho, aby si promluvil s kapitánem.

Londo Mollari, který odletěl na domovský svět k rozhovorům o průběhu války, posílá na jednání s Mordenem atašé Vira. Ten dává najevo svou vzrůstající nenávist vůči neoficiálnímu zástupci Stínů na stanici. Morden se jej neúspěšně snaží zlákat na "svou stranu".

Garibaldi uspěje u Sheridana s návrhem, aby Narni s lehčími zraněními odlétali ze stanice hned jak to jde. Všimne si rovněž na obrazovce v kapitánově pracovně zobrazené lodě Ikarus, na níž údajně zemřela Anna Sheridanová. Náhle se zarazí, neboť z obrazovky na něj kouká známá tvář jednoho člena Ikara - Mordena... Sheridan okamžitě vydává příkaz, aby byl Morden zadržen.

Za Talií Wintersovou přichází Pierce Makabi z pozemského ministerstva míru, který verbuje nové členy posádky stanice do vznikající Noční hlídky.

Morden je po lehčím konfliktu zadržen na celnici. "Do parády" si ho bere samotný Sheridan, nicméně výslech nikam nevede. Morden přiznává, že byl členem týmu Ikara, ale podotýká, že ztratil paměť a neví co se stalo. Prý došlo k výbuchu a zachránila ho prolétající loď. Sheridan však tuší, že si Morden vymýšlí a slibuje, že zástupce Stínů neopustí vězení dokud neřekne pravdu.

Makabi zahajuje nábor do Noční hlídky. Podle toho co říká jde o organizaci, jejíž členové mají za úkol upozorňovat na "protipozemské" nálady či aktivity na Babylonu 5, za což jim náleží finanční odměna.

Výslech Mordena trvá již deset hodin, ale Sheridan není nepokročil ani o krok dále. Navíc za kapitánem přichází Garibaldi, kterému je jasné, že kapitán jedná nezákonně a že situace se stává neudržitelnou. Je totiž jako šéf Bezpečnosti osobně zodpovědný za podobné případy. Sheridan je nicméně zaslepen myšlenkou, že jeho žena mohla přežít zkázu Ikara a Garibaldiho neposlouchá. Michael proto rezignuje na funkci. Sheridan pověřuje hlídáním vězně Zacka a posílá pro Wintersovou.

Za kapitánem přichází Vir. Žádá o Mordenovo propuštění, neboť je prý oficiálním hostem Centaurské republiky a využívá diplomatickou imunitu. Sheridan jej odmítá s tím, že Morden zatím nebyl obviněn a je pouze v "ochranné vazbě". Na otázku, před čím jej tato vazba chrání, Sheridan s úsměvem odpovídá, že dosud není rozhodnutý.

Ale to není zdaleka vše. Ihned poté Sheridana zastavuje Ivanovová a říká, že se kapitánovi situace vymkla z rukou. Nakonec ale uznává jeho argumenty a tím podporuje status quo.

Wintersová odmítá skenovat Mordena, neboť takový postup nekorensponduje s předpisy Sboru PSI. Sheridan poté nařizuje Zackovi, aby se Talia s Mordenem "náhodou" setkala při transportu vězně do jiné cely. Když k tomu dojde, Talia na okamžik spatří nezřetelné kreatury, doprovázející Mordena (jde o dvojici Stínů) a omdlí; později na ošetřovně vlepí Sheridanovi políček, neboť pochopí jak k incidentu došlo.

Nedosti na zamotané situaci - po odchodu z ošetřovny Sheridana zastaví Delenn a Kosh; chtějí s ním nutně hovořit.. o kom jiném, než o Mordenovi.

V následujícím rozhovoru Delenn prozradí tajemství Stínů (viz přepis rozhovoru v sekci Ukázky) a Kosh mu poskytne záznam z planety Z'ha'dum, na níž přistál Ikarus. Zdá se, že členové vědecké výpravy "probudili" Stíny z jejich netečnosti. Delenn naléhá na kapitána, aby propustil Mordena, protože zástupce Stínů zatím netuší, kolik toho soupeři vědí. Stíny totiž prohrály poslední Velkou válku, protože ji začaly příliš brzy. Teď však jsou opatrnější a pomalu sbírají síly. Jestli Sheridan na Mordena udeří, dříve či později řekne co se stalo. Potom ho zabijí a zabijí i Sheridana. A nepřítel se pohne rychleji, předtím než jeho protivníci budou připraveni.

Sheridan nicméně stále váhá. Přesvědčí ho až pohled na dva Stíny, které po Mordenově boku zachytí vězeňské kamery. Rozhodne se proto, že Mordena propustí. Garibaldi se vrací do služby.

Sheridan nicméně navštíví Koshe a požádá, aby jej naučil bojovat se Stíny. Je totiž rozhodnutý dříve či později navštívit Z'ha'dum, aby je zastavil a zničil. Kosh mu říká, že pokud odletí na zmíněnou planetu, zemře.
Nezdá se, že by tento argument Sheridana mohl zastavit.

Recenze

Konečně jsme se dozvěděli o tajemném panu Mordenovi a Stínech více.
Úvodní scéna - Vir Cotto přijde za Mordenem a projeví mu svoje nesympatie celkem suverénním způsobem. Na svoji obligátní otázku "Co chcete?" slyšel už Morden různé odpovědi, ale "Vaši hlavu na kůlu!" ještě ne. Ví, že Morden je mocný a snad z něj cítí zlo, které Londovi v jeho touze po moci uniká.

Když Garibaldi objeví Mordena mezi zemřelými členy lodě Ikarus, na které letěla i Sheridanova manželka, teprve vše naplno začíná. Sheridana chytne s prominutím "rapl" a ovládne ho naděje, že jeho manželka, stejně jako onen Morden žije. Jeho zatčení a bezdůvodné zadržování se stává jednak důvodem k protestům důstojníků (kvůli formální stránce věci) a jednak velvyslanců Londa, Delenn a Koshe.

Jen G'Kar má dost starostí s válkou a hromadou zraněných Narnů, kteří přeplňují Medlab a vyčerpávají doktora Franklina. Sheridan dokonce přemlouvá Talii ke scanování Mordena, ta pochopitelně odmítá. Tak alespon zařídí jejich setkání. A ona snad díky své telepatii zahlédne buď jeho pravou podstatu nebo to, co my se dovíme později - že nikdy není sám - zatraceně ji to vyděsí. A ten políček, co vysekne Sheridanovi... všechna slova asi byla příliš jemná.

Největší noční můra naší doby - tak označí Kosh a Delenn v rozhovoru se Sheridanem stíny. A my se spolu s kapitánem dozvídáme, proč Vorloni nosí skafandr (Můj odhad byl naprosto jiný - myslela jsem, že a) nejsou humanoidní (hmyzoidi nebo tak něco) b) třeba ani nemají hmotné tělo, ale, že se skrývají, to mě nenapadlo.) a proč je Koshova moudrost tak vzdálená lidskému chápání. Konečně se dozvídáme celý velký příběh, (tuším, že celou náplň několika dalších sezón), o Prvních a Stínech, o věčném boji a spojí se již naznačené příběhy lodi Ikarus a planety Z'Ha'Dum. A tak stojí Sheridan před dilematem, které srovnává s problémem Churchilla při útoku na Coventry. Je to velmi působivý příměr a velmi těžké rozhodnutí pro oba pány. Ale oba se rozhodují stejně a v zájmu lidstva. Ostatně nic jiného jsem od Sheridana ani nečekala.

A při výše popsaném rozhodování si kapitán vzpomene na slova Delenn, že Morden nikdy není sám. Nechá Zacka proscanovat Mordenovu celu na všech frekvencích. A tak uvidí něco, co jsme my viděli už v epizodě Zámotek - tajemné černé stíny obklopující Mordena.

Něco o tom, co Sheridana čeká v budoucnu snad v závěru naznačil Kosh - zemře Sheridan na Z'Ha'Dum? Opět mu přislíbil, že ho bude učit. Tentokrát mnohem konkrétněji - bojovat se Stíny. Zajímalo by mě, zda bude mít boj i jiné aspekty než technické - zda se dají Stíny přemoci jinak, než hrubou silou.
(Gudrun)

Další recenze

Tedy - epizoda vyloženě esenciální pro další vývoj seriálu, která především řádně navnadila na věci budoucí. Jako obvykle 3 až 4 na sobě v podstatě nezávislé linie příběhu. Poněkud hektický začátek připomíná válku Centaurů s Narny, MedLab je totiž k prasknutí zaplněn zraněnými a umírajícími Narny. Doktor Franklin je z toho samozřejmě celý špatný a zbytek velení na tom není o nic lépe. Kapitán Sheridan zase truchlí nad ztrátou své manželky, která byla na lodi Ikarus, s úkolem prozkoumat planetu na Okraji, zvanou Z'Ha'Dum. A navíc, aby toho nebylo málo, se do třetice všeho dobrého opět zjeví pan Morden (kterému pěkně od srdce sdělí Vir, co že je to, co chce. Inu, neměl se tak hloupě ptát).

Když kapitán zjistí, že Morden byl na Ikarovi, vezme si to osobně. A Mordena zadrží a začne vyslýchat. Naprosto netuší, že si zde zahrává se silami, které v současné době není s to nikdo zvládnout, natož někdo jako je on. Okamžitě se tím samozřejmě rozpoutá pozdvižení ve vyšších kruzích na stanici a každý chce, aby Sheridan Mordena nechal na pokoji, každý ovšem z jiných důvodů, kapitánem však nepohne ani rezignace Garibaldiho na svou funkci, ani Delenn s Koshem. A tak se Sheridan musí (ač je varován: "Jestli se dozvíte co my tušíme už tři roky, už nebudete moci klidně spát.") dozvědět o Prvních a o Stínech, dozví se, kdo že to žije na Z'Ha'Dum a čeho že se mají všichni obávat nejvíc. (Poněkud zajímavě působí scéna, kdy se kapitán dozvídá, že všichni První neodešli, on se přesune blíž ke Koshovi a zeptá se: "Jsou tedy mezi námi? A kdo to je?"). Jak je už zřejmé, informace jsou natolik závažné, že se Sheridan rozhodne Mordena propustit. K úlevě všech, nutno dodat. V souvislosti s tím je ještě nutno se zmínit o epizodce s Talií, která je celkem podvodně přivedena do styku s Mordenem. Tehdy zjistí, že s tím chlapem není vše v pořádku a vidí kolem něj "obrysy". Už víme, co ty obrysy jsou, nikdo na stanici kromě Delenn, Koshe a teď i Sheridana ne.

Vedlejší epizodní linie se věnuje jakémusi pánovi, který je z nového ministerstva míru a uspořádá přednášku o tom, jak chtějí, aby se všichni lidi měli krásně a měli se rádi a že oni bytomu rádi pomohli a když lidi na stanici jim pomůžou, oni budou strašně rádi. A ještě jim budou platit za to, když budou nosit jejich pásky na rukávech...

Tedy... tolik suchá rekapitulace děje. Hlubší vhled ale udělá taky svoje. Tedy - otázky, proč byl Morden na Ikaru a proč byla expedice zničena je víc než jasný. Stíny prostě nechtějí, aby se jim někdo hrabal ve věcech. A Virův postoj k Mordenovi je možná nepochopitelný pro Mordena, Virovi však jednoznačně ano. Je to otázka Mordenových metod samozřejmě, Vir se dosud nevzpamatoval ze zničení Narnské základny v sektoru 37.

Kapitán Sheridan se v této epizodě ukázal poněkud ve špatném světle (ačkoli ho Ivanovová pochopila), když dal svým osobním pocitům přednost před stanicí a svými lidmi. A Mohl by napáchat nepředstavitelné škody, přesně takové, jak mu Delenn líčila. A zjevně mu zatím příliš nedalo Koshovo učení, když mu nedošlo, KDO jsou ti poslední První. Ale teď je otázka - jestli zareagují Stíny, zda jim tato epizoda přece jen nedala impuls k tomu, aby se připravovali intenzivněji. To se uvidí.

Pán z ministerstva míru se mi od začátku nelíbil a jeho řeči tím míň. Takovou propagandu je možno slyšet na tisíci a jednom mítinku a povedenější. Rozhodně je otázkou, o co vlastně jde. A co se očekává od členů Noční hlídky. Procházky po stanici určitě ne.

A ještě jedna věc stojí za zmínku - jak je možné, že Centaurům nevadí, že je Babylon 5 plný zraněných a umírajících Narnů z války, zvláště po fiasku s jejich nákladními loďmi plnými zbraní do první linie. A nebo jim to vadí a my se to teprve dozvíme :) (Gror)

Politický komentář

Shrnout tuto epizodu z politického hlediska nebude jednoduchý úkol. Vezměme to pěkně od začátku.

  1. Epizoda nám odhaluje, že rasy ve vesmíru Babylonu 5 lze rozdělit do dvou základních skupin. Starší a mladší rasy. Mezi mladší rasy patří Narni, Centauři, Pozemšťané ale i Minbaři a mnoho dalších. Mezi Starší rasy patří Vorloni a nová supervelmoc označovaná jako Stíny a také zatím neznámí První.
  2. Historická vložka.
    • Před 10 000 lety probíhala Velká válka, kdy byly Stíny poraženy Vorlony a Prvnímy. Stíny byly poraženy, ale ne zničeny.
    • Před 1000 lety se Stíny opět začaly shromažďovat a dřív než mohly pořádně udeřit, byly opět poraženy. V této válce bojovali již i Minbaři, a to spolu s Vorlony proti Stínům. Na tomto místě je nutno podotknout, že to neznamená, že by před 1000 lety nedošlo k mohutným bojům – jenom to znamená, že tato válka byla daleko menší než ta před 10 000 lety. Ale i tak tato druhá válka byla několikrát ničivější, než třeba minbarsko-pozemský konflikt nebo současný konflikt Narnů s Centaury. Po válce nejstarší rasy odletěly, ale několik Prvních stále zůstává v Galaxii a jsou skryti a vyčkávají až opět přijde jejich čas. Jenom jedna rasa se neskrývá...Vorloni!
    • Před rokem (na konci roku 2258) se zeptala Delenn velvyslance Koshe: "Vrátily se Stíny na planetu Z'ha'dum?" Kosh odpověděl "Ano." To znamená, že Stíny se opět připravují na útok. Ovšem tentokrát První nepomohou, protože odešli nebo se ukryli, a tak mladším rasám mohou pomoci jenom Vorloni. Delenn, Kosh a nyní i Sheridan (A někdo další? Určitě o tom ví Šedý koncil, ale kdo ještě?) budou dělat vše proto, aby tuto pravdu zakryli co možná nejdéle, protože pokud by pravda vyšla najevo, tak by Stíny ihned zaútočily a miliardy bytostí by zahynuly. A tak zůstane tajemství i nadále utajeno a Delenn, Sheridan i Kosh se pokusí potichu připravit síly, na chvíle až přijde temnota.
  3. Prezident Clark nechal založit MiniPax (Ministerstvo míru) a Noční hlídku. Noční hlídka je dobrovolná organizace, která má vyhledávat problémy ve společnosti. Úkolem je vyhledávat lidi, kteří jsou zklamaní nebo nespokojení, aby jim mohlo ministerstvo míru pomoci, a tak se opět mohli zařadit do společnosti. Jeho úkolem je přinášet lidem mír a chránit společnost proti nebezpečným idejím a desinformacím. Tohle všechno vypadá krásně - něco jako utopistická vize sociální záchranné sítě, ale obávám se, že skutečnost bude jiná. Jakmile chce systém respektive vláda vědět, co si lidé myslí, a vyhledávají lidi, kteří přemýšlí a jednají v rozporu s "veřejným blahem", je to jenom krůček k totalitní nesvobodné společnosti, kde je jiný názor trestán. A Noční hlídka nebude nic jiného jenom státem placená dobře řízená organizace udavačů. Země i nadále pokračuje stále stejným směrem. Do temnoty. Jenže kdo je za to zodpovědný? Vláda? Sbor PSI? To ukáže čas.
  4. Na závěr poznámka k Narnům. Zjevně prohrávají válku s Centaury, protože se množí uprchlíci s jednotlivých kolonií.

(MOmega)

Zajímavosti

Otázky

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Menu
Ostatní
Nástroje