Points of Departure

Z Babylon5
Přejít na: navigace, hledání
Points of Departure
Důvody odchodu
Sezóna: 2
Epizoda: 1
První vysílání: 2. 11. 1994
První české vysílání: 1. 11. 2000
Produkční číslo: 201
Režie: Janet Greek
Scénář: J. Michael Straczynski
Hodnocení: 7.92
Datum: 8. 1. 2259
Chronologie
← Předcházející Následující →
Chrysalis Revelations

Obsah

Krátká synopse

Nový velitel stanice musí ukázat svoje schopnosti, když se vzbouřená loď Minbarů snaží vyvolat novou válku.

Synopse

Kapitán Pozemské aliance John Sheridan je prezidentem Clarkem povolán na Babylon 5. Zde nahrazuje komandéra Sinclaira, který byl bez udání důvodu převelen na Zemi a posléze se ujal funkce prvního stálého velvyslance Země na Minbaru.

Stanici zmítá chaos. Michael Garibaldi je stále v kritickém stavu na lůžku v Medlabu, Delenn je zakuklená, velvyslanec G'Kar je kdesi na Narně - zřejmě. Do tohoto zmatku na Babylonu 5 přilétá Kalain, kapitán minbarského křižníku Tragati. Toho na chodbě náhodou potkává jeho krajan Hedronn z "ministerstva kultury", ve skutečnosti ovšem člen Šedého koncilu, který přilétl na stanici zkontrolovat, zda Delenn skutečně použila zakuklovací artefakt. Válečník Hedronnovi radí, aby raději opustil stanici; zdá se, že ke koncilu nechová nijak zvlášť vysoké sympatie.

Ivanovová vítá Sheridana a poněkud tápe v důvodech rozhodnutí Pozemské aliance, která možná neměla šťastnou ruku při výběru nového velitele. Sheridan je totiž mezi Minbary znám pod přezdívkou Hvězdný zabiják, protože se jako jediný pozemšťan dokázal za války s Minbary vypořádat s nepřátelským křižníkem.

Zatímco "kulturní delegát" informuje Sheridana a Ivanovovou o přítomnosti Kalaina na Babylonu 5, dotyčný se násilím propracuje až do bytu velvyslankyně Delenn, kde se zbraní v ruce ohrožuje i přítomného Lenniera. Po příchodu Sheridana a bezpečnostního týmu se nicméně nechá bez odporu odzbrojit a je odveden do cely.

Lennier pozve k osobnímu rozhovoru Sheridana a Ivanovovou. Objasní jim úlohu křižníku Tragati po válce Země s Minbary i klíčovou roli Sinclaira v Bitvě o Linii. Šedý koncil totiž během jeho výslechu zjistil, že minbarské duše po smrti putují k pozemšťanům a částečně či zcela se převtělují do lidských těl. To byl podle něj hlavní důvod předčasného ukončení (kapitulace) drtivého úderů Minbarů těsně před zkázou kolébky lidstva. Tuto okolnost nicméně koncil kvůli možnému chaosu na Minbaru nesdělil generálům, a proto některé lodě po kapitulaci odmítly poslušnost a jejich posádky uprchly do dobrovolného vyhnanství.

U stanice se z hyperprostoru vynořuje Tragati (třída Sharlin). Jeho dočasná velitelka Deeron žádá bezpodmínečné vydání Kalaina, který však mezitím v cele spáchal sebevraždu. Od Babylonu 5 vylétá vstříc minbarským lodím letka stíhaček. Sheridan však prohlédne skutečný důvod jednání "odpadlých" Minbarů a nařídí pozemským stíhačům setrvat na místě. Současně vyšle signál do hyperprostoru, odkud posléze vylétá další minbarský křižník. Tragati je střelbou z křižníku poškozen a jeho posádce zbývá poslední rozkaz - autodestrukce lodě. Bojovníci tak odešli se ctí, i když se jim nepodařilo znovu rozpoutat konflikt mezi lidmi a Minbary. Zdá se, že Sheridan nezačal svou kariéru na Babylonu 5 zrovna šťastnou potyčkou a Minbaři si rozhodně pamatují jeho válečnou přezdívku.

Lennier "rozmlouvá" se svým zakukleným nadřízeným a hořce lituje, že veliteli a jeho zástupkyni nemohl říct CELOU pravdu kolem Bitvy o Linii...

Ukázky

Zajímavosti

Otázky

Hráli

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Menu
Ostatní
Nástroje