Z'ha'dum

Z Babylon5
Přejít na: navigace, hledání


Synopse

Epizoda začíná v čase Z mínus 2 dny v Sheridanově bytě.

Zatímco Delenn zhrzeně odchází, Anna nabídne Johnovi, že podstoupí všechna lékařská vyšetření, která mohou dokumentovat její lidskou podstatu. Současně mu říká, že s ní musí odletět na Z'Ha'Dum, kde se dozví všechna tajemství. Po sérii testů nezbývá Franklinovi než konstatovat, že Anna nelhala - je skutečně člověk.

Sheridan absolvuje rozhovor s Delenn. Vyčítá jí dávný rozhovor (viz epizoda Ve stínu planety Z'ha'dum), v němž mu s Koshem zatajili možnost Annina přežití. Podle Delenn byla důvodem zatajení informace její a Koshova obava, že John půjde Annu na Z'ha'dum hledat.

Londo je "povýšen" - dostal nabídku pracovat jako poradce císaře Cartagia. Přichází k němu neznámý muž (společník pana Mordena), který mu radí, aby co nejrychleji opustil stanici. Franklin dělá nové testy, v nichž zjišťuje, že Anna má týž mozek jako Caroline Sandersonová - pravděpodobně další členka posádky Ikara. Vzápětí o tom informuje Sheridana, kterého Anna opět láká k cestě na Z'Ha'Dum. John souhlasí s jejím návrhem, pokud mu prozradí, co se stalo na Z'Ha'Dum po příletu Ikara. A tak se Sheridan dozvídá všechny podrobnosti, související s nálezem lodě Stínů na Marsu (viz epizoda Zprávy ze Země). Anna navíc tvrdí, že ho Delenn a Kosh neustále obelhávali.

Sheridan vydává příkaz, aby ochranka zkontrolovala posádku Bílé hvězdy, strážící stanici. Požádá také Garibaldiho, aby mu opatřil několik drobností... Michael, ač nezvyklým přáním zaskočen, souhlasí. John si bere dvě PPG (druhé uschová do pouzdra na noze); vzápětí je mu "zbytkem" Koshe připomenuto to zásadní: [[půjde-li na Z'ha'dum, zemře.

Sheridan odlétá s Annou v Bílé hvězdě. Anna s poukazem na technologii lodě připomíná víru Stínů, že pokud se něco vorlonského dotkne Z'Ha'Dum, přinese to Stínům zkázu. Při vstupu do komplexu na Z'Ha'Dum John odevzdává zbraň. Poté se setkává nejen s Mordenem, ale i s dalším pozemšťanem - Justinem.

Delenn dostává od Johna zprávu o jeho odletu. John připomíná, že během přesunu Babylonu 4 (viz epizoda Válka bez konce II.) viděl budoucnost - zkázu Centauri Prima. Uvědomil si, že právě "tehdejší" přemlouvání Delenn (která ho od návštěvy Z'Ha'Dum odrazovala) mohlo být příčinou toho, že Mezihvězdná aliance sice vyhrála válku se Stíny, ale budoucnost je přesto temná. Proto se odletem na Z'ha'dum pokusí "ošidit" budoucnost. Delenn tuší, že se s Johnem už nikdy nesetká...

V klíčovém rozhovoru Justin říká, že se Stíny a Vorloni před miliony let rozhodli stát "rodiči" Mladších ras. Vyznávali však opačnou filosofii vývoje: Vorloni pořádek, Stíny chaos. Podle původních dohod měly obě rasy rovnoprávné postavení. Vorloni ale dohodu porušili (aspoň podle Justina) a pokusili se prosadit vlastní pohled na vývoj Mladších ras.

Kolem Babylonu 5 se objevují lodě Stínů. Susan Ivanovová vyhlašuje pohotovost, vzlétají stíhače.

Johna se o správnosti filosofie Stínů postupně snaží přesvědčit všichni tři pozemšťané. Justin mu říká, že pokud nepřistoupí na jejich návrhy, nepřinese to nic dobrého. Ale Stíny prý nechtějí Sheridana zabít.

Do stíhačky usedá i Garibaldi. G'Kar se schází s Ivanovovou a říká, že ve skladišti scházejí dvě termonukleární střely s velmi ničivým účinkem.

Mezitím John říká, že ví o manipulaci s Anniným mozkem. Justin to neochotně přiznává, ale stále se ho snaží přesvědčit; uchyluje se však k výhrůžkám a John vytahuje skryté PPG. Když se za ním otevřou dveře a dovnitř vchází Stín, John neváhá.

Boj je tvrdý a John nakonec vyvázne (detaily bitvy je detailněji popsán v knize Invoking Darkness). Je však zraněný a v beznadějné situaci - na okraji jakési propasti nad městem Stínů. Přivolává proto na oběžné dráze ukotvenou Bílou hvězdu a aktivuje střely. Anna a dva Stíny se naposledy pokoušejí Johna přesvědčit, ale to už Bílá hvězda proráží ochrannou kopuli nad městem a nálože explodují. John slyší hlas, který ho napadá ke skoku do propasti: Sheridan to učiní a mizí v nesmírné hloubce.

Lodě Stínů odlétají od stanice, jedna z nich ale ještě pohltí stíhač s Garibaldim.

Je čas Z nula. Vesmír oněměl.

Ukázky

Zajímavosti

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Menu
Ostatní
Nástroje